• Kehribarzade
    Ateş kehribar

Kehribar yapısı gereği doğal bir madde olduğu için kargolanan ürünlerde ufak renk farklılıkları olabilir.

Sağlık açısından da bir çok faydası olan bu tesbih modelinin günümüzde en yaygın olanı yeni üretim kehribarlardır. Piyasada toz kehribar diyerek anılan sentetik içerikli kehribarlar ile karıştırılmaması gerekmektedir.

Ateş kehribarlar elde çekildikçe zamanla renk almaktadır ve kokusu bulunmaktadır. Sürtüme sağlayarak kokusunun keskinleşmesi sağlanabılır. 

Sıkma kehribarınn doğuşu  "Bakelite Amber" adından da anlaşılacağı gibi bulan kişinin ismidir Bakelite diye Belçikalı olan Almanya'da yaşayan bir kişidir. Bulunuşu hikayesi : 1902 yılına dek plastik yokmuştu ve ampul yeni icaat edilmiş, ampulün duyu porselenmiş pahalı bir materyal olan porselenin yerini alıcak ayni zamanda ısıya dayanıklı olucak çünkü ampul yeni bulunduğu için çok ısı veriyor malzemede yanıyor. Burada Bakelite devreye giriyor ve fosil olan amberi alıp fenol ve fenolformaldehit olan alkollerle karışım yapıp reaksiyone ediyor ortaya sıkma kehribar çıkıyor. Rengi ilk yapıldığında sarı olan sıkma kehribar sonraları ev eşlerı yapımında  telefon ve radyo imalatında kullanılıyor Kullanım alanı rahat sekil alabılmesı nedenıyle hızla genişlemekte ve  şemsiye sapı, ayakkabı topuğu, çekmece kulpu vs. eşyalarda kehribar dönemi başlamış olmaktadır. Zaman geçtikçe içerisindeki fenolden dolayı renk değiştirip koyulaşıyor önceki halini görüp alan insanlar itiraz edip şikayetçi oluyor. Sarı şemsiye sapıda zamanla sap kırmızı oluyor, fabrika zarar etmeye başlıyarak üretimi zayıflatıyor. Tüm  bu gelimeler sırasında Osmanlı halkı bu malzemeden tesbih yapmaya başlıyor. Osmanlı halkı bu tesbihlere bayılıyor çünkü elde hoş bir koku bırakmasının yanında tesbih çektikçe renk değiştirerek koyulaşıyor.

Önemli Not : Tesbihi yakarak kesinlikle test etmek doğru değil fakat malzeme yakıldığında balata yanığına benzer koku vermektedir.Ateş Kehribar, günümüzde devamlılığı olmayan malzemelerin ustalar tarafından işlenerek takı ve aksesuar haline getirilmesidir. Ateş kehribar üretiminde kullanılan malzemeler; eski baston sapı, eski şemsiye sapı, eski küllük ve eski oyun zarlarıdır

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Ateş kehribar

  • Marka: Kehribarzade
  • Ürün Kodu: 00677
  • Stok Durumu: Stoklar tükendi
  • 650,00TL


1 2 3 4